Výzkumy ukazují klíčové rozdíly mezi jednotlivci s vysokým a nízkým sebevědomím. Například lidé s vysokým sebevědomím se zaměřují na růst a zlepšování, zatímco lidé s nízkým sebevědomím se zaměřují na to, aby se v životě nedopustili chyb. Což je velký problém, protože kdo se bojí udělat chybu, tak nemůže růst, Když není akce, není ani reakce a tím pádem nelze získat zkušenosti a cenné informace pro další rozvoj.
Nízké sebevědomí a zdraví
S nízkým sebevědomím se pojí i mnoho psychickým poruch jako jsou fobie a nejčastěji jde pravě o sociální fobii. To může mít za následek další pokročile stadia psychickým poruch jako je úzkost, panické ataky, nebo deprese. Stačí když se v dětství u jedince projeví pocit méněcennosti, nebo nízkého sebevědomí a jedinec se může stáhnout. V tomto případě se často uzavírá do sebe stává se z něj introvert, nezíská dostatečné sociální dovednosti což vede často k rozvoji sociální fobie, ale také i dalších fobii jako jsou agorafobie a další…
Podle psychosomatiky je nízké sebevědomí problém, nebo přesněji spolu-příčinou mnoha nemoci a hlavně těch duševních. Nesmíme zapomínat na propojení těla a mysli, protože o tom je v podstatě cela psychosomatika a ukazuje jak můžou mít negativní myšlenky a pocity vliv na naše zdraví.
Jiří Čapovec byl požádány, aby udělal průzkum a uvedl několik hlavních charakteristik, které nejlépe popisují lidí s nízkým sebevědomím. Bylo zjištěno více než 100 vlastnosti a nejběžnější jsou uvedené níže:
- Plachost
- Osamělost
- Nejistota
- Chybějící porozumění a soucit
- Negativní postoj
- Nešťastný život
- Společensky neschopný
- Nepřátelský postoj
- Negativní pohled na život a celkově na svět
- Strata motivace
- Deprimovanost
- Závislost
- Špatný vlastní obraz (sebeobraz)
- Chybí víra v sebe, své vlastnosti a dovednosti
- Špatná komunikace
Bylo prokázáno, že nízké sebevědomí velmi úzce souvisí s řadou negativních výsledků a nemoci, které doklada i psychosomatika například to může být deprese, úzkostí a další nemoci.
Je velmi důležité u děti rozvíjet správné sociální dovednosti a podporovat jejich růst sebevědomí. Existuje mnoho způsobu jak zvýšit své sebevědomí, nebo začít věřit v sebe jedním z nejběžnějších je zaměřit se na své úspěchy v minulosti a začít na denní bází praktikovat vděčnost.